בני נוער עם מחשבים ניידיםקיימת הסכמה רחבה בספרות המקצועית באשר להשפעתה של השכלה אקדמית / מקצועית על השתלבות בשוק העבודה, על מוביליות חברתית, על תהליכי בחירת בני ובנות זוג ועל היבטים חברתיים ותרבותיים רבים נוספים. רבות נכתב גם על משמעות העבודה והיותה ציר מרכזי וחשוב בחייו של אדם בחברה המערבית. מעבר לשעות הרבות שהפרט משקיע במקום העבודה, היא עונה על צרכים רבים, כמו: תגמול ופרנסה, מעמד חברתי, מימוש עצמי, זהות מקצועית, סיפוק, עניין והערכה.

מאפיינים אישיים ואישיותיים, רקע תרבותי, משפחתי וחברתי, מצב סוציו-אקונומי, כישורים וכישרונות, תנאי חיים והזדמנויות הם רק חלק מהמרכיבים הגורמים ליחיד לבחור בעיסוק, מקצוע וקריירה מסוימים או להימנע מבחירה כזו ומהשתלבות במעגל העבודה. סוגיות אלו חשובות במיוחד לעתידן ולהשתלבותן בחברה של צעירים חסרי עורף משפחתי.

לכן, כהמשך ישיר לתמיכתנו בצעירים בכפרי הנוער, בתוכניות טרום ואחרי צבא ומתוך תחושת מחויבות חברתית, החלטנו ברוח הישראלית להשלים את מעגל התמיכה ולהצטרף לקרן המלגות של הסוכנות היהודית וקרן אורן .הקרן מעניקה לבוגרים מלגות שכר לימוד במטרה לסייע להם ברכישת השכלה גבוהה או תעודת מקצוע, לעודד את מימוש הפוטנציאל האישי של כל אחד מהם ולקדם את השתלבותם בחברה הישראלית.

בני נוער על דשאהודות לאיכות ההשכלה והטיפול אותו מקבלים בני הנוער בכפרי הנוער, מספרים הולכים וגדלים של בוגרים זכאים לתעודת בגרות. זאת, לצד ההתרחבות המהירה של מערכות ההשכלה הגבוהה בישראל בעשורים האחרונים, מלמדת על שיפור בנגישותם של קבוצות חברתיות פריפריאליות לתארים אקדמיים או מקצועיים מתקדמים.

לשמחתנו הרבה, בוגרים רבים יותר מדי שנה פונים לקרן המלגות בבקשה למלגה. אנחנו כאן על מנת לסייע להם להגשים שאיפותיהם לעתיד טוב ובטוח יותר.

זכאים להגיש בקשה בוגרי כפרי הנוער רמת הדסה, קרית יערים, בן יקיר והדסה נעורים אשר נרשמו ללימודים לתואר אקדמי באוניברסיטאות או מכללות מוכרות, לימודים לתעודת מקצוע, לימודים לתעודה, לימודים במכינות קדם אקדמיות ולימודים לתעודת בגרות.

עדיפות תינתן לבוגרי שירות צבאי או לאומי, בוגרים שקיבלו סיוע בעבר מקרן המלגות וממשיכים לימודיהם (עד 5 שנים), בעלי רקע סוציו אקונומי נמוך, תלמידים שסיימו לימודיהם בכפרי הנוער עד שנת 1999.

סטודנטים שימצאו זכאים לקבלת המלגה ידרשו לפעילות התנדבותית – קהילתית במגוון תוכניות בתחום החינוך, החברה וקליטת עליה בהיקף של 20-40 שעות התנדבות בהתאם לגובה המלגה. זאת כחלק מפעילותה של הסוכנות היהודית, קרן אורן והרוח הישראלית, לצמצום הפערים ולחיזוק יסודותיה החברתיים של ישראל ברחבי הארץ.

סיפורו האישי של ויטלי אוסטרוביץ

ויטלי אוסטרוביץ בחולצת הטריקוויטלי הינו בוגר כפר הנוער הדסה נעורים, מחזור 2009 שבימים אלו משלים בגרויות לקראת לימודים אקדמיים בעתיד, בסיוע קרן המלגות המשותפת לסוכנות היהודית, קרן אורן והרוח הישראלית.

ויטלי הגיע לכפר הנוער "הדסה נעורים" בגיל 16 לאחר שמשפחתו חוותה משבר, שהקשה על המשך שהותו בבית. ויטלי שהצטיין כנער בשחייה, בחן מספר כפרי נוער והוקסם מהאפשרות להצטרף למגמת האתלטיקה בהדסה נעורים.

החודשים הראשונים בכפר היו מלווים בקשיי הסתגלות למסגרת הכפר ולמגורים בפנימייה. הוא היה צריך לצמצם ולסגור פערים לימודיים וכל זאת שהוא סובל מבעיות רגשיות על רקע מצבו המשפחתי. במהלך שנותיו בכפר, צורף ויטלי למספר משלחות שיצאו לחו"ל, למסע בפולין וכן למפגשים של הדסה העולמית בבלגיה ובארה"ב. את המפגש בלוס אנג'לס בו ספר את סיפורו האישי לתומכים אמריקאים לא ישכח לעולם. מבחינתו זאת הייתה נקודת מפנה. "בלוס אנג'לס פגשתי הרבה אנשים מצליחים שהשקיעו מאמץ וכסף כדי להוציא את המיטב מאוכלוסיות מוחלשות בישראל. הם נתנו לי השראה. החלטתי שאין סיכוי שלא אהיה כמותם" מספר ויטלי.

המדריך בכפר הנוער סיפר לויטלי על מכינת "אחריי" אליה הצטרף כהכנה לשירותו הצבאי כלוחם ביחידת מגלן. במהלך השירות הצבאי התקשה לכלכל את עצמו, אך למרות זאת הצעד הראשון שעשה כחייל משוחרר היה לשכור חדר בדירת שותפים עם חבר לצוות. לצד עבודה מאומצת בהקמת סניף ביתר בנתניה, כקצין בטחון וכיום בעבודה עם צעירים בקרן לפתוח חדרה, מקדיש ויטלי זמן ומשאבים בטיפול עצמי בליווי מקצועי, בלימודים להשלמת ושיפור הבגרויות, בפיתוח תחביבים כמו נגינה וגלישת גלים ובהתנדבות למען הקהילה.

ויטלי שואף ללמוד חינוך במכללת אורנים ורואה את ייעודו בהצמחת הדור הבא של נוער המגיע מרקע משפחתי מוחלש. החלום של ויטלי הוא להקים עסק חברתי, בו יוכל לעבוד עם נערים בסיכון ובה בעת להיות אדון לעצמו.

לפרטים נוספים: riva@spiritofisrael.org.il