עלמה דרך ארץ – המכינה הקדם צבאית למנהיגות נשית

בנות על הרמחזור המייסדות של עלמה- המכינה הקדם צבאית למנהיגות נשית הגיע לסיומו בטקס סיום חגיגי באופקים, ולחשוב שכל זה היה בגדר חלום עד לפני חודשים ספורים. תכנית עלמה – דרך ארץ למנהיגות נשית (זוכת פרס מוסקוביץ' לציונות וזוכת התחרות ליזמות בחינוך של עיתון 'כלכליסט' ועיריית בת ים) הינה תוכנית חינוכית של הסוכנות היהודית, בתמיכת הרוח הישראלית, קרן אריה יהודה וקרן גראס, המיועדת לבוגרות כיתה י"ב בדגש על צעירות בעלות פוטנציאל מהפריפריה הכלכלית- חברתית של ישראל.

 המכינה למנהיגות נשית- חוויה משנת חיים

במשך חצי שנה, 20 נערות מכל רחבי הארץ- רובן מכפרי נוער וישובים במרחב הפריפריה הכלכלית והגאוגרפית, הפשילו שרוולים ובהנהגתה של עו"ד מיכל ברקאי, יוזמת התוכנית, ובתמיכתן של הסוכנות היהודית, הרוח הישראלית, קרן אלפ"א לפיתוח אופקים, קרן אריה יהודה וקרן גראס, עברו חוויה של פעם בחיים, עם עשייה קהילתית, טיולים והכרת הארץ, מפגש עם נשים מעוררות השראה בישראל ועוד, או כפי שמחזור המייסדות הטיבו לנסח מתוך נאום התודה שלהן:
"בית אחד בעיר אופקים שהפך להיות כור ההיתוך הכי מחמם ומחבק. בית אחד שהוא הבית שלנו. בית אחד שאנחנו מתגעגעות אליו כל שנייה שאנחנו לא נמצאות בו. מקום בו חווינו את הרגעים הקשים והמלמדים ביותר ואת הרגעים המהנים והיפים ביותר. הערכים שספגנו והזיכרונות הכי גדולים והחברות החזקה, חברות שכבר הפכה למשפחה שתחיה בתוך הלבבות של כולנו"

בנות עם מעדריםמבנה התוכנית- ליווי אמיתי לכל אורך הדרך

התוכנית בנויה בשלושה שלבים:

שלב ראשון- שישה חודשי תכנית חינוכית אינטנסיבית ומגוונת בתנאי פנימייה.

שלב שני- שירות צבאי מלא- התכנית תפעל בשיתוף פעולה עם אגף כוח האדם בצה"ל.

שלב שלישי- שישה חודשי תכנית משתחררות- מעבר לאזרחות וליווי לתואר אקדמי

מטרת התוכנית לעודד את החניכות למצות את הפוטנציאל הגלום בהן, לחיות חיים של משמעות מתוך בחירה ולקיחת אחריות בכל תחומי החיים כחלק מתהליך בירור זהותן האישית. בוגרות התוכנית יצאו לדרך עם תחושת מסוגלות גבוהה, חדוות עשייה ולהט אמיתי לחיות חיים מספקים בכל מעגלי ההשפעה: העצמי, המשפחתי, הקהילתי והלאומי.

בנות עם דגלדברים טובים קורים במפגשים מעוררי השראה

עו"ד מיכל ברקאי, יוזמת ומייסדת התוכנית: "תכנית עלמה הינה תוכנית חדשנית שמיועדת לבנות בעלות פוטנציאל וברק בעיניים. במשך חודשים הסתובבנו ברחבי הארץ ממצפה רמון ועד לחרמון, במוסדות לימוד ובמרכזים קהילתיים ואיתרנו בנות בעלות פוטנציאל והזמנו אותן לחוויה משנת חיים שכללה היטמעות בשכונה קיימת, סיוע ועזרה לקהילה, מפגשים מעוררי השראה ועוד, כולנו תקווה שהתוכנית תעורר בהן השראה ותגרום להם לבחור בחירות איכותיות יותר בעתיד."

ר: בוגרת התוכנית: "בחיים לא יצא לי להיות חלק ממשהו כזה, גרנו בשכונה שמסביבנו הקהילה הנהדרת של אופקים. למדנו, טיילנו ועברנו חוויה יוצאת דופן- המכינה אפשרה לי להאמין בעצמי ובעיקר חידדה אצלי את הצורך לעשות למען הקהילה"

בעקבות המכינה למעלה מ-90% מבוגרות המחזור הראשון שינו את השיבוץ לתפקיד הצבאי שלהן והופנו לתפקידי פיקוד וקצונה.
בימים אלה מתקיים בעלמה תהליך המיון והקליטה לבנות  מחזור ב'.

בהצלחה לכולן!

Comment

לתרומות
דילוג לתוכן