"עלמה" – המכינה הקדם צבאית לבנות באופקים יוצאת לדרכה בפעם השלישית

"עלמה" המכינה הקדם צבאית למנהיגות נשית, הפועלת באופקים (זוכת פרס מוסקוביץ' לציונות וזוכת התחרות ליזמות בחינוך של עיתון 'כלכליסט' ועיריית בת ים) הינה תוכנית חינוכית של הסוכנות היהודית, בתמיכת הרוח הישראלית, המיועדת לבוגרות כיתה י"ב מכל רובדי החברה הישראלית, בדגש על בנות בעלות פוטנציאל מנהיגות גבוה המגיעות מהפריפריה הכלכלית- חברתית וגיאוגרפית של מדינת ישראל.

 

מכינת עלמה באופקיםלבנות ולהיבנות

מטרתה של התוכנית החדשנית בתחומה, לסייע לחניכות  המשתתפות בה, לברור לעצמן את דרכן הייחודית להן, מתוך מודעות ונאמנות לזהותן האישית. כמו כן, התוכנית מעודדת את הנערות למצות את הפוטנציאל הגלום בהן, ומכוונת אותן לחיות חיים של משמעות, מתוך בחירה ולקיחת אחריות.

בוגרות התוכנית עתידות לצאת לדרכן העצמאית, כשהן מצוידות בתחושת מסוגלות גבוהה, חדוות עשייה ולהט אמיתי לחיות חיים מספקים, מלאים ובעלי השפעה בכל מעגלי חייהן.

המכינה הממוקמת באופקים, פותחת את שעריה זו השנה השלישית במספר,  ל – 33 נערות מכל רחבי הארץ, רובן מכפרי נוער וישובים במרחב הפריפריה הכלכלית והגיאוגרפית של ישראל. כל הנערות המתקבלות למכינה ניחנו בפוטנציאל וברק בעיניים, ובעיקר הינן  בעלות נכונות ואומץ לשנות ולהשתנות, לבנות ולהיבנות.

בעקבות ההצלחה של "עלמה" בשני המחזורים הקודמים, הכפילה המכינה את פעילותה השנה והיא פועלת בשני בתים באופקים תוך שיתוף פעולה בין שתי הקבוצות.

 

מכינת עלמה באופקיםהדרך עודנה נפקחת לאורך

התוכנית של עלמה בנויה משלושה שלבים והיא "מכוונת רחוק" הן במטרותיה והן באורכו של פרק הזמן הנדרש להשגת מטרות אילו. השלב ראשון של התוכנית, נמשך שישה חודשים, בהם שוהות הנערות במכינה באופקים ועוברות תכנית חינוכית אינטנסיבית ומגוונת בתנאי פנימייה  מלאים. השלב השני אורך כשנתיים, הכוללות שירות צבאי משמעותי ומלא. השלב השלישי והאחרון נפרש על פני מספר חודשים , במהלכם זוכות הבוגרות לעבור את "תכנית משתחררות", תוכנית המלווה אותן במעבר לאזרחות, בהשתלבות בשוק העבודה ובדרכן ללימודים אקדמאים.

 

עוד חוזר הניגון

לפני כשנתיים יצא לדרכו המחזור הראשון של עלמה, מאז סיים מחזור שני את המכינה ובימים אילו נפתח מחזור חדש, שלישי במספר.

לבנות המחזור השלישי, הפוסעות את צעדי הפתיחה ממש בימים אילו, מצפה חוויה מחוללת שינוי ומשנת חיים, הנפרשת על פני חצי שנה עמוסה בכל טוב: החל מטיולים וסיורים להכרת הארץ, דרך עשייה קהילתית מגוונת וכלה במפגשים מרתקים עם נשים מעוררות השראה ועוד כהנה וכהנה פעילויות ומפגשים אנושיים מרחבי דעת, לב ואופק.

את המכינה יזמה ומובילה עו"ד מיכל ברקאי, אישה מרשימה ומעוררת השראה בזכות עצמה.

 

תפילת הדרך

בעוד שבנות המחזור השלישי עושות את צעדיהן הראשונים והמהוססים בדרך, הבוגרות של עלמה כבר מטביעות את חותמן, בדרכים רבות ומגוונות: המחזור הראשון  מתהדר בקצינה הראשונה של עלמה, כשלאחרונה נוספה אליה בוגרת  אשר סיימה זה עתה קורס קצינות שלישות ובמהרה תשובץ קרוב למכינה ובעיקר קרוב ללב. אל שתי הקצינות הראשונות, בוגרות מחזור המייסדות, הצטרפו בוגרות המחזור השני, שחלקן כבר נושאות בתארים המרשימים: משק"ית חינוך, מד"נית בסיס, מ"כית, מפקדת ביחידת קשרי חוץ , משקי"ת ת"ש ועוד.

 

לאחרונה זכו מספר בוגרות לעיטורים ואותות כבוד והצטיינות מטעם מפקדים בכירים בצה"ל. בשנה הבאה עתידות להשתלב חלק מהבוגרות בתפקידי הדרכה ב"עלמה" ובכך להתוות את הדרך עבור ממשיכות דרכן- בנות מחזור ד העתידי.

 

וכידוע עם הצלחה לא מתווכחים, כך שלנו נותר רק לברך ולאחל דרך צלחה,

לאלו שכבר פוסעות בדרך בגאון ובבטחה ובעיקר לאלו שזה עתה מתחילות את המסע.

לכולן כולן, באשר הן,  שלוחה ברכת הצלחה.

Comment

לתרומות
דילוג לתוכן