מרוץ ניצנה

מרוץ ניצנה

מי שלא ראה וחווה את מרוץ ניצנה, לא ראה פיצוץ כזה של אנרגיה, רוח ספורטיבית ואחווה של המתחרים בנוף מדברי ובמזג אויר חלומי

מסורת זו מסורת וגם השנה, כמידי שנה, התקיים מרוץ ניצנה שהוקם על ידינו בשיתוף פעולה עם קהילת ניצנה והמנהל לחינוך התיישבותי שבמשרד החינוך. כמו בשנים קודמות גם הפעם השתתפו במירוץ המיוחד מאות תלמידי כפרי נוער, בוגרים ומתנדבים מרחבי הארץ.

קבוצת הרכיבה של פרויקט "רוכבים עם כוכבים" שאנחנו מפעילים ומעניק לבני נוער מרחבי הארץ המצויים במעגל הסיכון ליווי, העצמה ותמיכה, הצטרפה למסע האופניים המרתק והחווייתי. במשך יומיים, הם דיוושו, רכבו והתחרו ויצאו למסע אישי מפתח ומעצים למול נופיו הקסומים של הנגב.

ההשתתפות במרוץ ניצנה הייתה שיאו של פרויקט "רוכבים עם כוכבים"  שנפרס על פני כל השנה ומייצר שינוי משמעותי בהתנהגות החניכים, מעצים ומבגר אותם. זהו פרויקט שהוא הרבה יותר גדול מסתם קבוצת רכיבה.

ע' הוא אחת הדוגמאות הטובות ביותר לשינוי שמחולל הפרויקט בחיי הנערים הללו. בשל התנהגות אלימה הוא כבר עמד ממש לפני ניפוי מהפנימייה. רגע לפני שהוא נושר מעוד מסגרת ולבקשת המשפחה, הוא החליט להגיע לשיעור ניסיון ופשוט התאהב. התאהב במסגרת התומכת, באופניים שנתנו לו חופש כמו ששום דבר אחר מעולם לא סיפק לו ובמדריכים שליוו אותו ותמיד היו שם בשבילו עם עצה טובה, שיחה חברית או סתם כדי לתקן יחד פנצ'ר בגלגל.

מנהל הפנימייה שלו מספר על השינוי המבורך שחל בו: "מיד כשהצטרף לפרויקט הוא הראה יכולות רכיבה מרשימות ביותר אבל זה היה רק בונוס. בעיות המשמעת שכל כך אפיינו אותו הלכו ופחתו והוא אפילו החל להיכנס לכיתה! עכשיו זה נשמע כמעט מצחיק אבל צריך להבין שעד שהצטרף לפרויקט זה דבר שהיה נראה כמעט דמיוני… במקביל ההצטיינות שלו על האופניים הפכה אותו לדמות מובילה בקבוצה. הוא זכה בתחרויות והוכיח לעצמו כמה איכויות טמונות בו ובמקביל החל לחנוך חניכים צעירים וחדשים בקבוצה. אני חייב להודות שממש קשה להסביר במילים את השינוי הגדול שהוא עבר."

ע' הוא לא החניך היחיד שעובר שינוי אישי משמעותי. המתנדבים המסורים שלנו מפעילים תחת פרויקט "רוכבים עם כוכבים" קבוצות רכיבה ב-5 כפרי נוער. הם יוצאים יחד עם החניכים לרכיבות שבועיות ואפילו לטיולים ומסעות ברחבי הארץ ומאפשרים להם לחוות הצלחה, לפתח דפוסי התנהגות בדרך חיובית וליהנות מ"אח גדול" שמלווה ותמיד נמצא שם איתם ובשבילם.

"אנחנו לא מורים ולא אנשי צוות מכפרי הנוער. עבורם אנחנו המבוגר האחראי והלא שיפוטי, שנמצא שם בשבילם", מסביר דרור בן אהרן, שמתנדב עם קבוצת יוצאי הייטק חובבי רכיבה. "עם הזמן למדנו בעצמנו איזה כלי עוצמתי יכולים להיות זוג אופניים פשוטים וכמה אפשר ללמוד מהם. נכון, קורה שאתה נוסע, נופל, ומתרסק. אבל כשאתה מתרסק אתה תמיד קם, מנער את הבגדים ומנקה ממך את האבק ממך, ומיד קם וממשיך הלאה. וזה יהיה בדיוק אותו הדבר בחיים. הם לומדים שמותר ליפול ולהתרסק אבל תמיד, תמיד צריך לקום, לנקות את הבגדים ופשוט להמשיך הלאה בכל הכוח!"

תודה לכל המתנדבים שהגיעו מכל רחבי הארץ לרכב אתנו. ניפגש במרוץ הבא!

Comment

לתרומות
דילוג לתוכן