איפה נפגשים חמורים, עיזים, שרקנים וארנבים עם בני נוער בנגב?

 

 

התרגשות אדירה בפתיחת החווה השיקומית 'ניצנים של תקווה' בקהילה החינוכית-התיישבותית ניצנה. יחד, הקמנו בחודשים האחרונים חווה שיקומית ובית מחסה לבעלי חיים המוקדש להצלת בעלי חיים במודל של שיקום הדדי עבור האוכלוסיות השונות בניצנה. החווה משמשת כמרחב למידה וטיפול בו עוברים חניכי ניצנה תהליך אישי וקבוצתי המשלב מבקרים ומתנדבים. 

החווה הוקמה בחודש ספטמבר 2020 כחלק ממתחם החקלאות, כאשר הגיעו אליה בעלי חיים שנדרשה להם הצלה מידית. נכון להיום, מטופלים בחווה 91 בעלי חיים שונים: חמורים, עזים, ארנבונים, שרקנים, אווזים, ברווזים, יונים ותרנגולות. בהמשך, תקלוט החווה חיות משק נוספות הזקוקות לשיקום מעמיק יותר.    

תהליכי שיקום ופעילות חינוכית-טיפולית

מחקרים רבים מצביעים על הקשר בין השתתפות בפעילויות עם בעלי-חיים לבין שיפור ביכולות נוער במדדים רגשיים, קוגניטיביים, התנהגותיים ומדדים של ויסות עצמי.

לשמחתנו, על אף חוסר היציבות וחוסר הוודאות הגדולים שאפיינו את שנת 2020 בשל משבר הקורונה, הצלחנו ליצור בחווה רצף של עשייה ופעילות וקבוצות קבועות של משתתפים. החווה השיקומית המשיכה לפעול ולהתפתח כל העת ולא עצרה לרגע. כיום, פוקדים את החווה מדי שבוע קבוצות תלמידים משלוש תוכניות שונות בניצנה: חניכי כפרי הנוער "נווה מדבר" לנוער בדואי ו-"ממדבר במתנה" לנוער חרדי נושר ובית הספר היסודי "בוסתן במדבר". שיטות העבודה ותכני ההדרכות מותאמים לכל קבוצה על פי גיל החניכים והרקע שלהם. בנוסף לפעילות הקבוצתית, מעודד הצוות את החניכים הקבועים לקחת אחריות טיפולית על בעל חיים "אישי" וללוות אותו לאורך השנה, תוך הדרכה והנחייה.

בימים אלה אנו מסיימים את בניית המתחם ההיקפי והפנימי של החווה, הכולל: חדרי טיפול, מגורי מתנדבים שישמרו על בעלי החים בכול ימות השנה, חדר וטרינר ומרחבי הפרדה בין בעלי חיים. תודה רבה לכל השותפים הנפלאים שלנו בפרויקט המיוחד הזה ולכל הצוות של ניצנה, שהופכים חלומות למציאות.

Comment

לתרומות
דילוג לתוכן