כל אדם מחפש משמעות לחייו, לצקת תכלית לחיי היום יום שלו, להטביע חותם. אני בחרתי בחונכות של נער"

"כל אדם מחפש משמעות לחייו, לצקת תכלית לחיי היום יום שלו, להטביע חותם. אני בחרתי בחונכות של נער"

צחי ליפט, מנטור מוביל בתכנית המנטורים של הרוח הישראלית מספר לנו בגאווה מהי משמעות החונכות עבורו ואיך היא שינתה את חייו.

 

חניכים ומנטורים מספרים על החוויה
חניכים ומנטורים מספרים על החוויה

בתחילת החודש נפתח מחזור ד' של תוכנית המנטורים שלנו "אחד על אחד". כנס הפתיחה היה מרגש והגיעו אליו עשרות מתנדבים חדשים שנחשפו לתכנית מזוויות שונות ופגשו חניכים ומנטורים ותיקים. התכנית מציעה לבני הנוער אוזן קשבת, מבוגר משמעותי שיכול להקשיב ולסייע בהתמודדות המאתגרת של סיום ההתחנכות בכפר הנוער ולקראת הגיוס.
במסגרת התכנית אנו חווים מקרוב סיפורי הצלחה מרגשים ויפים. הפעם רצינו להציג בפניכם את צחי לופט, מנטור בתוכנית, שמספר על חווית החונכות עבורו:
"בחרתי לפתוח באמירתה של נורית גוילי "כשאתה נותן ומתרוקן זו הקרבה, כשאתה נותן ומתמלא זו אהבה".
כל אדם מחפש משמעות לחייו, לצקת תכלית לחיי היום יום שלו, להטביע חותם, ואני, אחרי קריירה של 25 שנים במערכת הביטחון, צה"ל ושב"כ, בחרתי בחונכות של נער, בן קהילת יהודי אתיופיה, להוות תכלית עבורי בתקופה זו של חיי, לתרום, אך לא פחות מכך, להיתרם".
"מהר מאד הבנתי ששום דבר לא דומה להתרגשות הרבה, מלהביט בעיניו של נער, בעודו מספר על משפחתו, על העלייה לישראל, על הקליטה בה, על הוריו, אותם הוא מתאר בגאווה מהולה בעצב, כעשירים בכפר באתיופיה וכיום מתפרנסים מעבודת ניקיון, על הרצון העז שלו להשתלב בחברה הישראלית, לפרוץ לתוך הישראליות, אשר לנו, כילידי הארץ, היא כה ברורה ומובנת ואילו לנער שעלה לארץ מאתיופיה בגיל 7 ומאז מרכז חייו בכפר הנוער, הרחק ממשפחתו, היא כה רחוקה וכה קשה להשגה".
ואז נפגשים, מבטיחים שנהיה אתו בכל הנקודות הטובות יותר והטובות פחות ונלווה אותו בכל מקום שיבקש וכנראה גם בכל מקום שלא יבקש ושוב נפגשים ומשוחחים ומתלבטים ובעיקר מקיימים את שהבטחנו, " לתת חכות ולא דגים" ולעיתים ולמרות הקושי הרב שבכך, נותנים את החומרים והכלים, מהם יבנה הוא בעצמו, את "החכות", יצור בעצמו את כרטיס הכניסה שלו לישראליות ולמימוש ההזדמנויות הטמונות בה.
לפתע קורה המופלא מכל, מביטים איך עברה חלפה לה שנה, והוא, הילד שהפך לנער, כבר עם תעודת בגרות ביד, מתקבל למכינה קדם צבאית שנתית איכותית, מתחיל את מסע השינוי שלו, בדומה לנשר אשר בערוב ימיו משיל מעליו את נוצותיו הישנות וטפריו שקהו ויוצא אל מעוף ההתחדשות, הוא יוצא למסע להכרה בכוחות המצויים בו, לעבר הגשמת חלומותיו, השתלבות בחברה הישראלית, בלהרגיש חלק מ, להצליח בחיים, לפרוץ את המעגלים בהם היה "כלוא".
וביום שהוא יוצא למסע השינוי שלו, עומדים אנו בצד ומתבוננים בהשתאות על תעצומות הנפש שלו, לומדים, מתרגשים, מזילים דמעה, מתמלאים בסיפוק רב ואומרים לעצמנו בגאווה, כי הייתה לנו תרומה צנועה לכך, אבל בעיקר לא שוכחים את שהבטחנו, להמשיך ללוות אותו בכל מקום שיבקש וכנראה, גם בכל מקום שלא יבקש".

הכמנטורים החדשים יושבים ומקשיבים
המנטורים החדשים
דנית נואמת בפתיחת כנס המנטורים
דנית נואמת בפתיחת כנס המנטורים

תכנית המנטורים מחזור ד יצאה לדרך ממש לאחרונה ובימים אלו אנו לאחר יום חשיפה מרגש ומרתק של התכנית בפני המועמדים ופוגשים אותם לראיונות אישיים.
בתכנית השנה נקיים ימי הכשרה, נמשיך במפגשים החווייתיים המשותפים לחניכים ולמנטורים, ובהעצמת המנטורים בקורס אימון אישי מתנה. כמו כן, נרחיב את שיתופי הפעולה עם מכון אדלר, פורום ארגוני צעירים בסיכון, עמותת למרחב ותכנית יתד. יחד עם צוותי כפרי הנוער אנו גדלים ומתפתחים ונגיע למעל 100 זוגות של מנטור וחניך בתכנית.

אם גם אתם רוצים לחוות נתינה משמעותית, להתרגש ולהתמלא בסיפוק וגאווה – מזמינים אתכם להשאיר פרטים בכתובת המייל danit@spiritofisrael.org.il

להצטרפות לתוכנית המנטורים לקראת המחזור הבא. לתרומה פרטים ומידע נוסף ניתן לפנות לרכזת התכנית, דנית גלזר: ,danit@spiritofisrael.org.il 054-4340766.

Comment

לתרומות
דילוג לתוכן