ילד על סלע בזרועות באוויר"דרך ארץ" תכנית קדם-צבאית להעצמת בני נוער מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל

"דרך ארץ" נוסדה בשנת 2011, במטרה להנגיש תכניות חינוך קדם-צבאיות, לבני נוער מכלל החברה הישראלית, תוך התמקדות באזורי הפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל. הרוח הישראלית תומכת במכינת "דרך ארץ" אשר מעניקה לצעירים רבים הזדמנות להתכונן לשירותם הצבאי, לטפח תחושת אחריות חברתית ולהגשים את עצמם ברמה האישית, החברתית והלאומית.

ברוח התכנית:

פרק הזמן שבין השלמת לימודי התיכון והגיוס לצה"ל הוא קריטי בהתפתחותם של בני נוער ישראלים. בישראל מתקיימות תכניות חינוך קדם-צבאיות רבות, אולם, רובן מוצעות לבני נוער המשתייכים לאליטה החברתית בישראל או לאלה המוגדרים כ"נתונים בסיכון". "דרך ארץ" פותחה במיוחד לאפשר לבני נוער מכלל האוכלוסייה, להשתתף במכינה המאפשרות שילוב באורח חיים קהילתי, לימודי יהדות, מנהיגות, דמוקרטיה ופעילות חברתית, ליצירת שינוי מהותי בחייהם של בני הנוער. שינוי זה יתבטא בשירות צבאי משמעותי, ברכישת השכלה גבוהה בהמשך, בהשתלבות במוקדי השפעה ואקטיביזם חברתי בארץ.

המודל של "דרך ארץ":

קבוצה של בני נוער על החוףכיום, פועלת "דרך ארץ" בשני מוקדים בנגב: ניצנה וירוחם. המכינה מבוססת על מודל חדש בתחום התכניות החינוכיות ונמשכת שישה חודשים בלבד. זאת, על מנת לאפשר לחניכים להתגייס במועד הגיוס המקורי שלהם, ללא צורך בדחיית ארוכת טווח של השירות. התכנית מתחילה עם סיום הלימודים ביולי, ונמשכת עד מרץ.

המודל הייחודי שעליו מושתתת "דרך ארץ" ניתן לשכפול וליישום במוקדים שונים ברחבי הארץ. אנו מאמינים כי חניכים המתחילים את שירותם הצבאי כשהם מצוידים בכלים הניתנים להם במכינה, יחוו הצלחה, שתשרת אותם בהמשך חייהם האזרחיים. השאיפה היא כי בתום התכנית יצאו החניכים אל החברה הישראלית, כמנהיגים פעילים ותורמים שיועילו לחברה בה הם חיים.

החניכים: המכינה מהווה הזדמנות למפגש קרוב בין בני נוער ממגוון הקשת החברתית: מסורתיים, דתיים, חילוניים, עולים חדשים, בוגרי כפרי נוער ופנימיות, ממשפחות קשות יום או ממעמד הביניים.

סדנאות: במהלך התכנית, לומדים החניכים על מורשת עם ישראל וידיעת הארץ, דנים בערכים ובוחנים סוגיות של זהות אישית ולאומית, יהדות וישראליות. זאת, באמצעות מגוון סדנאות מנהיגות והעצמה, כמו גם סדנאות הישרדות וטיולי שטח.

הרצאות: החניכים לוקחים חלק בהרצאות ובשיעורי העשרה המרחיבים את אופקיהם, ומקנים להם מיומנויות למידה עצמאית, חשיבה ערכית ויצירה תוך מפגש עם מגוון דמויות ונושאים.

פעילויות: חניכי המכינה משתתפים בפעילויות כושר גופני ומתנדבים בקהילה בלמעלה מעשרה מוקדים שונים בבאר שבע, בירוחם ובמועצה האזורית רמת הנגב; סיוע לקשישים, לניצולי שואה ועבודה עם נערים פליטים מאריתריאה, והחל מהשנה הבאה, גם בכלא סהרונים. החניכים יוצאים לעבודה חקלאית מרוכזת, למשך שבועיים, ומסייעים לחקלאים ברמת הנגב. חברי הצוות מעודדים אותם לעבוד יחד, ליזום ולגלות מעורבות ואחריות בכל תחומי החיים. מכלול הפעילויות מתגבש לכדי תהליך העצמה אישי וקבוצתי, שבסופו רואים החניכים את עצמם באור חדש ולומדים, כי הם מסוגלים לעמוד בכל מטרה ואתגר שיציבו לעצמם.

מגורים: החניכים מתגוררים במתחם המכינה ואחראים בעצמם לניהול סדר יומם, לארגון פעילויות ההתנדבות בקהילה והטיולים.

הצוות: פועל בשיתוף עם אגף כוח האדם בצה"ל, על מנת לשבץ את בוגרי המכינה בתפקידים ראויים, שבהם יוכלו לתרום מיכולותיהם ומכישוריהם ולהנות, בעצמם, משירות צבאי משמעותי. בתום שירותם נדרשים משתתפי המכינה לשלושה חודשי-שירות למען הקהילה, בפרויקטים על פי בחירתם. כמו כן, הם יכולים להשתלב בתכניות-המשך פוסט-צבאיות, בנות שישה חודשים, התומכות בהם במעבר בין הצבא לאזרחות ומסייעות להם להתאקלם בה.

בוגרים: חניכי "דרך ארץ" יוצאים לדרך עם תחושת מסוגלות גבוהה, חדוות עשייה, ולהט אמיתי לחיות חיים של משמעות בכל מעגלי ההשפעה בחייהם: האישי, המשפחתי, הקהילתי והלאומי.

חושבות קדימה עם מנהיגות נשית:

בשנת תשע"ד החלה לפעול באופקים מכינת "דרך ארץ – עלמה" למנהיגות נשית – תכנית ייחודית וחדשנית, בעולם תכניות ההכנה לצה"ל, המתמקדת בצעירות לפני גיוס. התכנית נולדה מתוך אמונה כי במפגש הנשי טמונות אפשרויות לתהליך עמוק, מעצים ומשמעותי, אשר יוביל לצמצום פערים חברתיים ומגדריים. התכנית תעודד את חניכות המכינה למצות את הפוטנציאל הגלום בהן, לחיות חיים משמעותיים תוך לקיחת אחריות בכל תחומי החיים.