המעגל הגדול של בני נוער במדבראפיקים בנגב – מגלים עול"ם

תכנית פוסט צבאית להעצמת מסיימי שירות צבאי

הרוח הישראלית תומכת בתכנית "אפיקים בנגב – מגלים עול"ם" שפותחה במיוחד, על מנת להקל על מעברם של משוחררים טריים מהחיים הצבאיים לחיים האזרחיים ולסייע להם לנסח שאיפות, לזהות את הדרכים להגשמתן ולממש את הפוטנציאל הגלום בהם, כאזרחים עצמאיים ופעילים חברתית. התכנית החלה לפעול בתחילת מאי 2013 ובימים אלה מתקיים מחזורה הראשון.

עבור צעירים רבים, התקופה שלאחר השחרור מהצבא מרגשת ומורכבת כאחד: לצד הציפייה לקראת חיים עצמאיים ובוגרים, מתעוררות גם תחושות של בלבול וחוסר וודאות. שפע אפשרויות הבחירה, החופש מכל מסגרת מחייבת והתחושה שכל החלטה היא הרת גורל, מקשים עליהם להתוות לעצמם מסלול, אשר יקבע במידה רבה את אורח חייהם בשנים הקרובות ואף את עתידם המקצועי. מנגד, ישנם צעירים רבים, במיוחד מבין אלה המתגוררים באזורי הפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל, אשר אינם מודעים כלל לאפשרויות הקיימות, מקורות המידע הרלוונטיים אינם נגישים להם ואף לו היו –  אין ברשותם את הכלים המתאימים כדי לנצלם.

תכנית "אפיקים בנגב- מגלים עול"ם" מעניקה לצעירים המשתתפים בה הזדמנות להכיר את האפשרויות העומדות בפניהם ולממשן. התכנית התגבשה לראשונה בעקבות צורך שעלה מהשטח, מתכנית המכינות הקדם-צבאיות, "דרך ארץ" מבית הסוכנות היהודית. מכינות "דרך ארץ" מתמקדות בצעירים מאזורי הפריפריה הגיאוגרפית-חברתית, בהכנה נפשית וגופנית לשירות צבאי משמעותי ובהקניית כלים למימוש עצמי ולעשייה חברתית. במהלך המכינות, עלה כי קיים צורך בתכנית-המשך, אשר תמשיך לקדם צעירים אלה גם לאחר שירותם הצבאי ותסייע להם לשאוף, להגשים את עצמם ולמצוא את מקומם בחברה, כאזרחים פעילים וכמנהיגים. חשוב לציין כי "אפיקים בנגב- מגלים עול"ם" אינה מיועדת לבוגרי מכינות בלבד, אלא לכל צעיר וצעירה מהפריפריה המגלים רצון להתקדם ולקחת חלק פעיל ומרכזי בחברה הישראלית.

המודל הייחודי שעליו מושתתת התכנית ניתן ליישום במוקדים שונים ברחבי הארץ.  אנו מאמינים כי משתתפים המתחילים את חייהם בתום השירות הצבאי כשהם מצוידים בכלים הניתנים להם בתכנית, יחוו הצלחה שתשרת את המשך חייהם האזרחיים, כמנהיגים פעילים ותורמים לחברה.

3 מרכיביה העיקריים של התכנית:

  • הכנה לחיים אזרחיים, הקניית כישורי חיים והכוונה מקצועית.
  • השתלבות בעבודה מועדפת המאפשרת להם לכלכל את עצמם ולרכוש ניסיון מעשי בשוק העבודה האזרחי. בזכות שיתוף הפעולה עם חברת ישרוטל, משתלבים כיום החניכים בעבודה בבתי המלון של הרשת, במצפה רמון, כעובדים מן המניין.
  • לימוד ועיסוק מעמיק וברמה אקדמית בנושאי זהות אישית וחברתית, ישראליות יהדות ודמוקרטיה, והיחסים ביניהן.

במשך השבוע, עובדים החניכים ב"עבודה מועדפת" ופעמיים בשבוע משתתפים בהרצאות, בשני מרכיבי הליבה שנזכרו לעיל. נוסף לכך, מתנדבים החניכים בקהילה המקומית ומשתתפים במגוון סדנאות העשרה, המהוות כר להרחבת אופקים, למידה ערכית ויצירה.

הכנה לחיים האזרחיים והכוונה מקצועית

החניכים משתתפים בשלל סדנאות וקורסים, שנועדו להקנות להם את המיומנויות והכישורים הדרושים להתאקלמות מיטבית באזרחות: סדנת "מעבר מצבא לאזרחות", קורס הכוונה מקצועית, סדנת הכנה לתעסוקה, סדנת ניהול פיננסי, סדנת "ניהול אישי", סדנת תקשורת בין-אישית, סדנה להעצמת יכולות למידה וחשיבה ביקורתית, סדנת "נגיעה באני".

ישראליות, יהדות ודמוקרטיה – שאלות של זהות מורכבת

רכיב זה כולל, גם הוא, סדנאות ומפגשי העשרה, שנועדו לפתח בחניכים חשיבה ביקורתית, לחבר אותם לשיח העדכני בחברה הישראלית ולהקנות להם כלים להתמודדות עם שאלות מורכבות של זהות אישית וחברתית. במהלך המפגשים, זוכים החניכים להכיר אישים מרכזיים ודמויות מפתח בשיח המתקיים כיום בתחום, וליצור קשרים משמעותיים.

עבודה מועדפת

חלק מהותי בתכנית, הוא השתלבות החניכים בעבודה מועדפת, המאפשרת להם לעמוד ברשות עצמם, לחסוך ולרכוש ניסיון תעסוקתי-מעשי חשוב, בשוק העבודה האזרחי.

שותפות עם רשת ישרוטל

במסגרת השותפות, שנרקמה עם רשת מלונות ישרוטל, מועסקים החניכים בבתי המלון של הרשת, במצפה רמון. הם נדרשים לעמוד בתנאי הקבלה, ככל העובדים האחרים ומשתלבים במגורי העובדים של ישרוטל. עם הצטרפותם לתכנית, החניכים נדרשים לשלם 'דמי רצינות' בסך של 200 ₪. בתקופת עבודתם ברשת, הם משתכרים שכר מינימום ובהיותה של העבודה במלון בגדר "עבודה מועדפת", הם זכאים למענק חד-פעמי מהמוסד לביטוח לאומי, עם סיום התכנית. במהלך עבודתם, הצעירים לומדים על אופן התנהלותו של בית מלון, על יחסי עובד-מעביד ובאפשרותם להתחיל וליישם את הכלים שהם רוכשים.

לצורך יישום התוכנית במוקדים נוספים בארץ, דרושים לנו שותפים נוספים מהחברה העסקית המעוניינים לתרום לצמיחת דור העתיד וליהנות מכוח אדם צעיר ואיכותי. לפרטים נוספים, אנא פנו למשרדי הרוח הישראלית בטלפון: 03-7628490 או באמצעות המייל: info@spiritofisrael.org.il