תכנית 'אחד על אחד' בדרך להצלחה – תכנית המנטורים של הרוח הישראלית

תכנית 'אחד על אחד' של הרוח הישראלית מספקת לצעירים בוגרי כפרי הנוער וחסרי עורף משפחתי, ליווי של בוגר מתנדב, בעל ניסיון חיים עשיר, שיכול להקשיב ולסייע בהתמודדות עם התקופה המאתגרת של סיום ההתחנכות בכפר הנוער ולקראת הגיוס לצה"ל, במהלך השירות ולאחריו בהשתלבות מוצלחת בחברה הישראלית.
בוגרי כפרי הנוער אשר ישתלבו במסגרת הצבא, שירות לאומי ומכינות, יתקלו בקשיים האופייניים לבני גילם ועוד יותר לאלו החסרים בעורף משפחתי אנו נהיה שם בשבילם. מטרת התוכנית היא להבטיח לצעירים אלו שיש מישהו שאכפת לו מהם, שהם לא לבד בהתמודדות עם אתגרי היום-יום. המנטורים המלווים מציעים קשר של אמון וחברות ארוכי טווח. הם משמשים כמודל לחיקוי, מתווכים, 'סנגורים' ובעיקר חברים מבוגרים.
מיקי דהב, מנכ"לית הרוח הישראלית מספרת עם שחרורם מצה"ל, נלווה את הבוגרים להמשך לימודים והכנה לעולם העבודה והחיים האזרחיים. נקודת ההנחה היא, שככל שנפרוש רשת ביטחון מוקדמת ונהיה ב"צמתים הסואנים" בחיי בוגרינו, כך ניטיב לסייע ולחזק אותם. החונכות מחברת את הצעיר לצמיחה והתפתחות אישית, ומאפשרת לו הזדמנויות חברתיות, מקצועיות ולעיתים כלכליות שלא היו זמינות לו אחרת".

בוגרי התכנית משתפים אותנו בחוויה שלהם: "היום לאחר שנתיים של הכרות אני מרגיש שהמלווה שלי מכוון אותי לטוב ביותר בשבילי, הוא האוזן הקשבת שלי ואני מתייעץ איתו בכל נושא. קיבלתי מתנה מהרוח הישראלית. תודה!"

בתכנית משתתפים כ- 110 מנטורים המלווים בוגרים בכיתה י"ב מחמישה כפרי הנוער של הרוח הישראלית. מדובר בפריסה ארצית: בצפון, כפר הנוער רמת הדסה, בשרון כפרי הנוער בן יקיר והדסה נעורים, במרכז כפר הנוער קריית יערים ובדרום כפר הנוער קדמה.
המנטורים הינם מתנדבים, בעלי לב רחב של נתינה ומונעים מתחושת שליחות, מחויבות ואחריות גבוהה.
המנטורים נחשפים לתכנית ע"י יום הכרות ולאחר מתקיימים ראיונות אישיים ומפגשי הכשרה קבוצתיים בסיום, משובצים בכפרים השונים לפי בחירתם וצורכי כפרי הנוער. צוות הרוח הישראלית תומך ומלווה את המנטורים בתהליך החונכות במפגשים דו חודשיים בכפרים ובמפגשי העשרה רבעוניים. מפגשים אלו כוללים למידת עמיתים, דיונים קבוצתיים והרצאות בנושאים רלוונטיים לחונכות הייחודית.

בנוסף, יש תמיכה אישית של אנשי צוות מקצועיים מהכפר ורכזת התכנית של הרוח הישראלית.

מדברי החניך ש': "כשאני מדבר עם המנטור יוצא לנו להגיע לשיחות שגורמות לי להאמין בעצמי. זה בא לידי ביטוי במטרות שאני שם, בשאיפות שלי, ואז מציבים יעדים וזה גורם לי לראות את הכוח שלי, את מה אני רוצה. זה עוזר לי לקבל כיוון, עוזר לתפיסה וזה בא לידי ביטוי באיך שאני פועל" .

מחזור ה' של התכנית יוצא לדרך בחודש ספטמבר 2019
אנו זקוקים לכם, מבוגרים היכולים להתחבר לצעירים בגילאי 18 ללוות ולכוון אותם באתגרי החיים.
אם אתה רוצה להיות שם עבור הצעירים האלו, הנך מוזמן ליום חשיפה לתכנית
ביום א', 2 ביוני 2019, בין השעות 13:00-17:00 בכפר הנוער הדסה נעורים בבית בוקלמן

צרו קשר

איך מתנדבים?

פונים לדנית גלזר, רכזת התכנית במייל danit@spiritofisrael.org.il
או בנייד 0544-340766
צרו קשר