הרוח הישראלית ומכינת עלמה זוכות בפרס בראשית להעצמה נשית

הרוח הישראלית ומכינת עלמה זוכות בפרס בראשית להעצמה נשית

40952084_1120476788129140_6437528177039376384_oגם היום, כמעט חודשיים לאחר אירוע ההענקה החגיגי קשה לנו שלא להתרגש מהמחשבה שמכינת עלמה – המכינה הקדם צבאית למנהיגות נשית בשותפות הרוח הישראלית, זכתה במענק קרס פרס בראשית, אותו אתם בטח מכירים גם כפרס נובל היהודי. הפרס היוקרתי הוענק השנה לארגונים ועמותות פורצי דרך הפועלים להעצמת נשים וקידום שוויון מגדרי ואנו גאים ונרגשים שמכינת עלמה, תכנית חלוצית בעולם תכניות ההכנה לצה"ל המיועדת לנשים צעירות, בעלות פוטנציאל מנהיגות גבוה, מכלל החברה הישראלית, נבחרה מבין מאות התכניות שהוגשו לתחרות.

מכינת עלמה מאפשרת לצעירות מהפריפריה לעבור שנה משנת חיים, משמעותית וחווייתית, שמשלבת בין עשייה קהילתית להעצמה אישית. התכנית נולדה מתוך אמונה כי במפגש הנשי גלומות אפשרויות ליצירת תהליך עמוק, מעצים ומשמעותי, אשר יוביל לצמצום הפערים ההולכים וגדלים בחברה. התכנית מעודדת את החניכות למצות את הפוטנציאל הגלום בהן וליצור שינוי מהותי בחייהן. שינוי זה יבוא לידי ביטוי בשירות צבאי משמעותי, ברכישת השכלה גבוהה ובהמשך, בהשתלבות במוקדי השפעה ואקטיביזם בחברה הישראלית.

40684993_1120199064823579_7458644664409653248_oהמענק הכספי שבו זכינו יאפשר לנו להמשיך ואף להרחיב את היקף הפעילויות של המכינה בשנה הקרובה, להעניק העשרה בתחומים שונים, להפעיל תכנית מעורבות בקהילה ולהרחיב את האופקים של החניכות, תוך הכרת הארץ על כל גווניה.
בימים אלה ממש פועל מחזור ו' של עלמה ומשתתפות בו 27 חניכות מכל הארץ. אז הנה טעימה קטנה מהפעילויות המיוחדות המחכות להן:

לך לך למדבר, הדרכים יובילו – אחד הערכים החשובים במכינת עלמה הוא אהבת הארץ והיכרות עם שביליה החבויים והכה יפים ולכן ייצאו חניכות הפנימייה למסע חווייתי ומעצים לנגב. במהלך שלושת ימי המסע ילמדו החניכות להכיר את המדבר, על כל אבני הפסיפס המיוחדות שמעצבות אותו ומרכיבות אותו, החל מהיכרות עם קהילת העבריים מדימונה, אירוח אצל משפחות חמות מירוחם, ביקור במצפה רמון וכמובן ביקור בשדה בוקר בקברו של הזקן שחלם להפריח את השממה ואף עשה זאת בעצמו, ועד לסדנאות בנייה בבוץ, התנדבות בבתי תמחוי ושלל פעילויות נוספות.

40768666_1120187718158047_3994873610291380224_oשבוע ניווטים והתמצאות בשטח – במהלך השנה נצא לשבוע מיוחד במינו שבסופו תצא כל אחת מהחניכות לניווט מאתגר בחשכה (ללא וויז…). מלבד כישורי הניווט והשליטה בשטח, ילמדו החניכות לקחת אחריות על עצמן ועל חברותיהן, יובילו קבוצה שלמה כשרק מצפן בידיהן וכוכבים מעליהן, ילמדו לסמוך האחת על השנייה גם כשקצת קשה, וחשוב מכך איך אפשר להתנתק לרגע מהטלפונים, להתחבר לטבע ולצאת מאזור הנוחות שלהן ולגלות שאין דבר שיכול לעמוד בפניהן.

אלף שיר לצפון מגולן עד חרמון – את הפעילות השנתית יחתום מסע מיוחד במינו לצפון הארץ. כמו כל הפעילויות של המכינה, גם מסע זה ישלב בין פעילויות קהילתיות בהן יחזירו החניכות לחברה וילמדו להכיר אוכלוסיות שזקוקות לתמיכה, לטיולי שטח הרפתקניים ומעצימים שילמדו אותן שאין אתגר שיכול לעמוד בפני כוח הרצון שלהן, לפעילויות חווייתיות שיעלו את המורל ויתרמו לגיבושן כקבוצה.

לסיום, פרס בראשית אמנם סימל את ההערכה הרבה לה זוכה מכינת עלמה, אבל עבורנו, כשותפים לעשייה לא פחות חשובה ההערכה של החניכות וארגז הכלים שהן לוקחות איתן הלאה להמשך הדרך. כפי שתיארה זאת היטב אופק, בוגרת מחזור ו' של המכינה, כשחזרה מהמסע המסכם בשנה שעברה: "במשך כל ימי הטיול חשבתי שההליכה לא תיגמר לעולם אבל בזכות המדריכות, החברות והפעילויות המיוחדות כל יום שעבר, מפרך ככל שהיה, הסתיים עם שירים, חיוכים ותחושת סיפוק עצומה. בתום הטיול, כשחזרנו הביתה, הרגשתי בטוחה יותר בעצמי וביכולותיי ובעיקר למדתי להכיר את עצמי טוב יותר.

Comment

לתרומות
דילוג לתוכן