פרויקט מפ"ל: מרכז פסיכולוגי לכלבים בכפר הנוער "הדסהנעורים"

מאיה, שון, פיסטוק אייס לונה וג'ימי הם הכלבים שהגיעו לכלבייה השיקומית החדשה שפתחנו בכפר הנוער הדסה נעורים. הכלבים בכלבייה יעברו תהליך שיקום ואימון מיוחד בעזרתם של החניכים בכפר ובעזרת המדריכים המיומנים שלנו. בתהליך המיוחד הזה כל הצדדים נהנים מההשפעות המרפאות של הקשר האנושי  – כלבי.

כלביית מפ"ל (מרכז פסיכולוגי לכלבים) שנפתחה בימים אלה והינה ייחודית וראשונה מסוגה. רייזל מנהלת הכלבייה הסבירה לנו: "זהו פרויקט לשיקום כלבים שממוקם בכפר הנוער "הדסהנעורים". הפרויקט מקדם שתי מטרות עיקריות, ראשית, טיפול בכלבים לא מאוזנים ושיקומם על ידי החזרתם למצבם הטבעי. שנית, לימוד בני הנוער בכפר על פסיכולוגיית הכלבים ושפתם. אל הכלבייה מגיעים כלבים מכל רחבי הארץ הזקוקים לשיקום התנהגותי, הכלבים עוברים תהליך שיקום על ידי צוות מתנדבים המורכב מתלמידי כפר הנוער, אנשי מקצוע ומתנדבים חיצוניים המוכשרים לטפל בכלבים עם בעיות התנהגות".

הכלבייה תתווסף למשק החי שהינו נדבך מרכזי בקהילה החינוכית ותנוהל על ידי מנהלי המשק. המשק מספק חוויה לימודית אלטרנטיבית ומעשירה במגוון תחומי ידע ומחנך לערכים של עבודה, נתינה, חמלה ואחריות. משק החי מאפשר שימוש בשיטות טיפול רכות וחדשניות בעבודה עם החניכים.

הטיפול בכלבים

מחקרים רבים מראים שטיפול בכלבים נותן לילדים ונוער כלים להתמודד עם מצבים חברתיים ואישיים. האינטראקציה הפשוטה עם כלבים, המעניקים אהבה ללא תנאי, מחזקת את ביטחונם האישי של הנערים. הם מגלים שהם יכולים לסייע ואף להציל יצור אחר הזקוק לעזרתם, ותחושת אחריות זו מעצימה אותם כתלמידים וכמנהיגים בקבוצותיהם. בנוסף, הנערים לומדים לתקשר עם הכלבים וכך מחזקים את יכולות הביטוי העצמי שלהם ואת יכולת השליטה העצמית שלהם. הטיפול בחיה הזקוקה לעזרה מלמדת את הנערים לנהוג באמפתיה כלפי אחרים ולתת מעצמם. בנוסף ליתרונות הברורים בהקמת הכלבייה לחניכי הכפר, פרויקט זה יציל כלבים אשר אחרת היו סובלים ברחוב או נזקקים להמתה רפואית. בכפר, הם יקבלו יחס חם, טיפול רפואי מציל, ובסופו של דברבית חדש.

תורמים ונתרמים

הכלבייה הוקמה בעזרתם של תורמים ומתנדבים רבים, בניהם סוכנות הביטוח האודן אשר תרמה בנדיבות וכן נרתמה לסייע במסגרת יום התנדבות שעשתה לכל העובדים.

חברת האודן הביאה את רוח הנתינה ועשיית הטוב למשק החי והכלבייה והתוצאות ניכרות בשטח. העובדים המקסימים של חברת האודן הגיעו מלאי מוטיבציה וחדורי רוח התנדבות, נכונים ומזומנים לכל עבודה בפינת החי ובכלבייה. במהלך יום ההתנדבות, עובדי חברת האודן הפכו את הכלבייה למקום שכיף להיות בו. הם שיפצו את הגדר החיצונית והקיפו אותה בעצי תמר, צבעו את הפרגולה בלכה, הקימו קיר נוי מבקבוקים ואף עשו עבודות גינון.

רוצים גם לתמוך בפרויקט?

במהלך חודש נובמבר יחל קמפיין מימון המונים לגיוס המשאבים להפעלת הכלבייה בשנת הלימודים תשע"ח.

נשמח לעזרתכם בתרומה, שיתוף ובגיוס חברים ותומכים לקמפייןתרומתכם תסייע לנו להמשיך להגשים חלום לחניכים.